Pandémia = satisfakcia pre médiá
- RP
- Feb 11, 2016
- Čítanie: 4
Keďže po svete sa rozmáha zase jedna z vĺn paniky, rozsievaná médiami, je vhodný čas zamerať sa na udalosti a skúsenosti s pandémiami, ktoré sa šírili vo svete v minulosti a šíria sa aj v prítomnosti. Tak ako sme to zažili už mnoho krát, médiá sa doslova vyžívajú v zveličovaní negatívnych správ. Zoberú si do záujmu ochorenie, najčastejšie vírusové, ktoré sa šíri dostatočne rýchlo za krátke obdobie, napadne niekoľko stoviek, tisíc ľudí a potom ustúpi. Takýto scenár svet spoznal v histórii už veľakrát. Ale ako teda zistiť, kedy sa stačí nad horúcimi správami len pousmiať a kedy už sú obavy na mieste?

PANDÉMIA - názov pomenúvajúci infekčné ochorenie, ktoré sa šíri medzi ľudskou populáciou a prenáša sa z človeka na človeka v rámci veľkej geografickej oblasti, teda často postihuje celý kontinent až viacero kontinentov. Ochorenie nerešpektuje medzinárodné hranice a postihuje veľké množstvo obyvateľstva. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) sa riadi 6-stupňovou klasifikáciou, ktorá popisuje proces šírenia nákazy (chrípky) z prvých pár prípadov až na úroveň pandémie. Počas histórie sa vyskytlo množstvo bakteriálnych aj vírusových pandémií, ktoré vyhubili časť svetovej populácie pred objavom vakcinácie a antibiotík. Najväčšie z nich boli pravé kiahne (variola, smallpox, pravé neštovice), mor (čierna smrť, plague, black death), ktorý zabil až 75 miliónov ľudí v roku 1350 a v neposlednom rade aj tuberkulóza, cholera či týfus.
Ochorenia, ktoré robia starosti lekárom v dnešnej dobe sú ale odlišné.
Chrípka
Vírus chrípky, z čeľade Orthomyxoviridae, má maximálny potenciál pandemizovať. Je to vďaka schopnosti rýchlej obmeny povrchových antigénov, tzv. drift a shift posun. Ten vzniká, keď sa vírus množí, vtedy mierne obmieňa svoju genetickú informáciu a tým získava výhodu nad imunitným systémom nakazeného. Práve preto je dôležité očkovať rizikové skupiny obyvateľstva každý rok.
Na rozdiel od sezónnych epidémií postihujúcich len malé geografické oblasti, pandémie chrípky sa vyskytujú časovo nepravidelne. Doposiaľ najzávažnejšou v histórii bola Španielska chrípka v roku 1918. Ale schopnosť pandemizovať získajú len určité typy viriónov. Je to v situácii, keď mutáciou vznikne nový kmeň chrípky schopný prejsť zo zvieraťa na človeka. Ľudský imunitný systém potom nie je schopný včas zareagovať a ochorenie sa prejaví v omnoho ťažšej a smrteľnejšej forme. Preto vznikajú často aj neoprávnené a toľko medializované výstrahy pred novým vírusom, ako sa stalo v prípade vtáčej, či prasacej chrípky. V dnešnej dobe pokrokovej vakcinácie proti jednotlivým mutáciám chrípky boli ale prehnané správy v médiách neprimerané.

Vírusové hemoragické (krvácavé) horúčky - Ebola
Medzi tieto ochorenia patrí všetkým známa Ebola, ale aj Horúčka Lassa, Marburská nemoc, Krymská hemoragická horúčka, Omská horúčka, Horúčka s renálnym syndrómom či Žltá zimnica. Sú to vírusy, ktoré predstavujú výrazný problém v trópoch. Niektoré sa z prírodných rezervoárov (opíc) prispôsobili medziľudskému prenosu, a to hlavne Lassa a Ebola.
Aj keď sa Ebola vyskytovala často v minulosti, až nová rozsiahla epidémia, ktorá prepukla v roku 2013 v západnej Afrike, si získala najviac obetí a tým aj primeranú pozornosť. Po zavedení vakcín a celkom úspešnému úsiliu dostať nákazu pod kontrolu sa o ňu médiá prestali zaujímať. A tým ustúpila do pozadia a podvedomia celej populácie. Veď schválne, kto z vás ste si v posledných dňoch, či týždňoch na Ebolu aspoň raz spomenul? Ale v tomto prípade neplatí výrok “zíde z očí, zíde z mysle” a úmrtia sú stále na dennom poriadku.
ZIKA vírus
Momentálnym no.1 v čítanosti a zaujímavosti je nepochybne tento vírus. Ďalšia senzácia, ktorá prišla ako na zavolanie. Šíri sa komármi rodu Aedes, teda tým istým druhom komára, ktorý prenáša niektoré z už spomínaných hemoragických horúčok. Vírus postihuje zase len tropické a subtropické oblasti - Afriku, Južnú Ameriku, Južnú Áziu a Pacifik. Prejavuje sa miernou horúčkou, zápalom spojiviek a kožnou vyrážkou. Tieto prejavy trvajú obvykle 2 až 7 dní. Čo je na nákaze ale to iné, čo zaujalo všetky médiá, je fakt, že v Brazílii sa objavili neurologické a autoimúnne komplikácie ochorenia, pri ktorých sa začali rodiť nakazeným matkám deti s nedostatočne vyvinutým mozgom, tzv. mikrocefáliou. Najvyššie riziko a nebezpečenstvo teda vírus predstavuje pre tehotné ženy a ich plod. Príčiny a súvislosti týchto komplikácií sú momentálne došetrované svetovými zdravotníckymi autoritami. Kauzálna terapia ani vakcína zatiaľ neexistuje, liečba je zameraná na kľud na lôžku, dostatok tekutín, liečbu bolesti a znižovanie teplôt. Najlepšia a najefektívnejšia je ale ako vždy prevencia, teda predchádzanie situáciám, v ktorých by mohlo prísť k nákaze. Treba sa zamerať na zníženie počtu komárov a zamedzeniu kontaktu medzi nimi a ľuďmi používaním repelentov, vhodným oblečením, spaním pod ochrannými sieťami atď. WHO sa už naplno pustila do osvety a šírenia informácií o víruse najmä v rizikových oblastiach, tak ako to bolo aj v prípade Eboly. Celá záležitosť je ale ešte len v začiatkoch, čo sa týka dostatku informácií, aj keď už postihla tisícky obyvateľov rizikových oblastí. Na ďalšie zistenia si bude ešte potreba počkať. Mnohé skutočnosti dokonca vyvracajú,že by sa vírus podieľal na vzniku mikrocefálie. Po rozšírení vírusu v Kolumbii nebol zaznamenaný ani jediný prípad neurologického poškodenia mozgu u detí z 3177 tehotenstiev nakazených matiek. To znamená, že okolnosti náhleho zvýšeného výskytu mikrocefálie v Brazílii sú pravdepodobne úplne odlišné, než v spojitosti s vírusom ZIKA. O tom ale médiá už neinformujú.
Toto bol súpis troch vážnych typov vírusových ochorení, s ktorými sa potýka svet dnešnej doby. Všetky tri ochorenia ale majú spoločné jedno - vyskytujú sa veľkoplošne, ale len dočasne, prechodne. Po vrchole počtu nakazených príde ústup a incidencia sa začne znižovať. To ale neplatí pri ochorení, ktoré sa vo svete vyskytuje naozaj pandemicky už roky a množstvo prípadov stále narastá a aj po toľkých rokoch naň nevieme nájsť kauzálnu liečbu. Reč je o víruse HIV, ktorý nesie právom označenie pandemický. Naň sa zameria ďalší pripravovaný článok.
Comments