top of page
Vyhľadávanie

Spánek - jak má vypadat?

  • RP
  • Mar 2, 2016
  • Čítanie: 3

Spánek je přirozený stav změny vědomí. Slouží k regeneraci, vytváření a organizaci paměti, šetření a ukládání energie, uvolnění a růstu svalstva a tkání a posílení imunitního systému. Dochází také k čištění nervové tkáně od odpadních látek, správné fungování psychických funkcí ale i k obnově zraku.

Délka spánku je vysoce individuální, obecně se u dospělé osoby uvádí ideálně 7-8 hodin, ale mezi jednotlivci kolísá mezi 4 až 12 hodinami za noc. Tato individualita vyplývá z rychlosti obměny spánkových cyklů. Během spánku by měla aktivita mozku překonat 3-5 takových cyklů, přičemž každý z nich trvá 1,5 až 2 hodiny. Každý cyklus se skládá z fáze REM a non-REM spánku. V REM fázi je mozková aktivita porovnatelná s aktivitou během dne, ale svaly jsou imobilizované, nepohyblivé. Jediné svaly, které vykazují aktivitu, jsou okohybné svaly, které rychle kmitají očním bulbem - z toho je odvozený i název fáze Rapid Eye Movement = Rychlé kmitání očí. V této fázi se zdají sny a to dlouhé a emocionální, zapamatovatelné.

Non-REM spánek se rozděluje na 4 fáze, kterými mozek prochází a tím postupně “upadá do víc a víc hlubšího spánku.” Nejdříve se objeví lehký spánek (fáze 1 a 2), kterým zahájíme noc. Srdeční frekvence i tělesná teplota klesají. Následně se aktivita mozku proline do fáze 3 a 4, označovaných jako hluboký spánek. V této fázi je obtížné spícího probudit, a když se tak stane, dochází ke krátké dezorientaci. Hluboký spánek je nedůležitější pro regeneraci tkání, a čím je člověk starší, tím hlubokého spánku v jeho cyklech ubývá.

Všechny fáze se během spánku střídají a jejich délka se mění. Na začátku noci převažuje hluboký spánek(červeně) v druhé polovině zase REM spánek (zeleně) se sny. Tyto cykly se zaznamenávají do tzv. HYPNOGRAMŮ - křivky vyjadřující průběh a délku spánku. Normální fyziologický spánek znázorňuje následovný hypnogram.

Svůj hypnogram si již můžete zjistit každou noc pomocí smartphone telefonů. Existuje množství aplikací, všechny fungují na stejném principu - zaznamenávají zvuky v místnosti nebo pohyby spícího, přičemž se předpokládá změna těchto aktivit během jednotlivých spánkových fází. Podle principu je pak třeba smartphone umístit na stolek nebo na postel a samozřejmě nesmí být v místnosti více než jedna osoba, protože by došlo ke znehodnocení údajů. Jejich správnost a spolehlivost je sice sporná, ale na přibližné zhodnocení spánku a jeho případných poruch mohou být vhodné. Poruchami spánku trpí až 30% lidí. Vznikají v souvislosti s jinými, zejména psychickými, problémy, ale vyskytují se i jako primární poruchy, tedy bez příčiny. Příčin poruch spánku je ale mnoho - vliv mají faktory zevní, které vedou k pocitu nespokojenosti a nepohodlí. Ty můžou být například teplota prostředí, světlé okolí, hluk, nepohodlné lůžko. Mnohým lidem vadí pravidelně se opakující jevy jako tikání hodin nebo blikání kontrolky na obrazovce. Na odstranění těchto jevů se zaměřuje tzv. SPÁNKOVÁ HYGIENA - opatření, která mají usnadnit usínání a napomoci normálnímu průběhu spánku. Zajistit si klidné a tmavé prostředí na spánek je vždy prvním krokem v léčbě poruch, hlavně nespavosti. Vždy je potřeba snažit se o tuto hygienu předtím, než člověk sáhne po dalších léčebných postupech.

Dalšími faktory, které brání zdravému spánku, jsou faktory vnitřní. Ty zahrnují jiné potíže tělesné a psychické, většinou stavy spojené s bolestí, svěděním, plicní choroby, srdeční, trávicí potíže, dále pak silné emoční prožitky, úzkost, stresová zátěž, deprese, nebo jiné psychické potíže. V tomto případě je nutné podrobně vyšetřit příčinu a léčit primárně ji. Problémy se spánkem pak samy přirozeně ustoupí. No a potíže, při kterých se příčina nenajde, se označují jako primární. Nejčastější je primární nespavost - insomnie - která souvisí s poruchami denního cyklu souvisejících s hormonem spánku melatoninem. Na tyhle potíže se ale zaměřím v dalších článcích. Tak dnes dobrou noc!

 
 
 

Comments


Tag Cloud

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon
bottom of page