Time management v ambulancii II.
- RP
- Feb 12, 2016
- Čítanie: 5
Pokračovanie zamerané na riešenia problému nadbytku pacientov a nedostatku času.

1. V prvom rade si medik musí vybrať odbor, v ktorom je aspoň nejaká tá šanca tieto rázne kroky zaviesť a niečo zmeniť. To je takmer každý odbor, ale veľmi ťažko sa plány zavádzajú napr. v ambulancii praktického lekára, kde neexistuje objednávkový systém vpodstate vôbec, maximálne tak na preventívne prehliadky. Takže keď proste príde v pondelok 120 pacientov o siedmej ráno, lekár s tým naozaj nič nespraví.
2. Základným krokom je vedieť pacientov selektovať. To sa každý naučí až popri praxi, ale teoreticky sa na to pripraviť môže už aj medik. Rozdeliť si pacientov na akútnych a dlhodobých je jasné, ale popri tom máme aj skupinky ako ukecaný/strohý, non-compliantný/compliantný alebo chápajúci / vždy-je-všetko-zle. Zaradiť si ich môžete už po prvom stretnutí a v rámci objednávania vám to výrazne uľahčí život, vedieť odhadnúť, na akého pacienta bude potreba koľko času. Už len stačí, aby toto cítenie mala aj sestrička, ktorá objednávky vedie a v jednom bode máte vyhraté. (Samozrejme, tak ako nás skúsenosti učia už počas školy, vždy je všetko inak ako sa zdá - prípad, o ktorom ste presvedčený, že bude bez problémov sa hneď natiahne a štyrikrát skomplikuje. Ale hneď po tomto prípade môže prísť pacient, na ktorého ste vyhradili pol hodinu a poľahky ho odbavíte za 5 minút. Vždy vznikajú protikladné situácie a aj na to treba vsadiť.)
3. Správna sestrička je ten ďalší bod. Nájsť si človeka, s ktorým vychádzate naozaj v dobrom, ktorý vás podporí, chápe a pomáha vám ako len môže je dôležitý nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Keď budete zohratí a obaja budete mať postoj, že ste na jednej lodi, získate ďalšie plusko.
4. Ako som už spomínala, “vytuningovať” si objednávkový systém je základ. Dobre funguje rozdelenie si pracovného dňa na viac častí, o ktorých sú upomenutí hlavne aj pacienti. T.j. od siedmej do ôsmej robíme odbery, do desiatej berieme akútne prípady (tu treba zamakať naplno a odbaviť ich čo najviac) a od desiatej objednávky - presný čas, ktorý sa naučte dodržiavať s presnosťou do 15-30 minút, vždy sa to nejak musí dať. Objednávanie na základe selekcie pacientov, ale hlavne na základe skúsenosti - každý lekár po pár mesiacoch už vie, ako dlho mu ktoré vyšetrenie trvá. Ideálne dať si napríklad dve hodinky trochu menej napäté po tom rannom zhone a nájsť si čas aj na seba a na pitný a stravovací režim. Tým nemyslím už o desiatej hodinová prestávka na kávu. Každý si určite nájde ten svoj systém, ktorý mu vyhovuje.
Jeden úspešný človek povedal, moja hodina má 55 + 5 minút. Tých 55 pracujem naplno a 5 si dám pre seba. Prejdem sa po pracovni, uchlipnem z nápoja, porozprávam sa s kolegami a vyčistím na chvíľu hlavu. Popri všetkej tej zodpovednosti musí lekár myslieť aj na seba a svoje zdravie, lebo chorý lekár na PN-ke predsa nikomu nepomôže.
5. Ďalšia dosť dobrá vychytávka dnešnej doby je technika. Tá pomôže vždy a všade. Prečo nevyužiť, že už takmer každý má smartfón alebo aspoň obyčajný mobil príjmajúci SMS správy? Nie je nič ľahšie ako si pri prvej pacientovej návšteve vypýtať jeho mail alebo telefónne číslo (s uistením, že ide o pracovnú záležitosť ;) ) a deň pred jeho dohodnutým termínom mu počítač zašle vygenerovanú správu s informáciou, že zajtra sa má dostaviť v presnú hodinu do vašej ambulancie. Jednak sa odcloní skupina pacientov, ktorí vás obrali o čas tým, že neprišli, lebo na dátum zabudli, jednak v pacientovi skrsne podvedomá myšlienka, že sa oňho zaujímate a že má naozaj prísť načas. No a v prípade, že pacient prísť nemôže, vy to budete vedieť už deň dopredu a môžete si vopred naplánovať ako využiť medzeru v rozpise. Na všetko sú už programy a aplikácie, takže sa určite nájde aj IT pomoc s týmto problémom, minimálne v nasledujúcich rokoch ;)

6. Čo s akútnymi pacientami, ktorí sa nahromadia v čakárni o 5:00 a všetci tvrdia, že sú najakútnejší a že tam sedeli prví? Týchto SMS správy síce nevyriešia, ale technika je technika a vie pomôcť aj v tomto prípade. Skupinka Čechov vymyslela systém tzv. elektronickej recepčnej, teda systém, ktorý prečíta zdravotnú kartičku pacienta alebo iný doklad totožnosti priamo v čakárni po pacientovom príchode a informácie ihneď nabehnú sestričke na monitore. Vďaka nemu vie, kto kedy prišiel a ako dlho čaká a to aj skoro ráno, keď ešte sestra nestihne vybaliť poradové čísielka. O tejto mladej firme, ktorá v krátkom čase uľahčila život už 50 lekárom, sa dočítate viac aj tu.
7. Riešením, ako si čas nielen zefektívniť, ale aj spríjemniť pre samého seba je obmieňať. Obmieňať prácu a povinnosti v rámci týždňa. Nemať každý deň taký istý, veď skoro nikto nemá rád stereotypy. Predtým, než zverejníte svoje ordinačné hodiny, poriadne sa nad nimi zamyslite, lebo od nich sa bude odvíjať celá vaša pracovná morálka a efektivita. Neznášate pondelky? Dajte si pondelok poobednú smenu, tým nebudete musieť vstávať skoro ráno a doma čo-to ešte stihnete. Minimálne jeden deň do týždňa (aj viac) je výhodných ako pre vás, tak aj pre pacienta. Množstvo ľudí si nemôže dovoliť vymeškávať v práci kvôli lekárovi a aj preto ich návštevnosť a compliance klesá. Výjdite im v ústrety! Jeden deň si pospať a namiesto toho tiahnuť až do večera je niekedy lepšie, než predstava že zase budem musieť vstávať 5 dní v kuse, než príde sobota. Mať taký deň v stredu, hneď sa zdá týždeň kratší. Ďalšou dobrou zmenou je určiť si deň, ktorý bude z väčšej časti len na objednávky a potom iný deň, v ktorom sa zameriate na neobjednaných pacientov, ten je asi ideálny v pondelok, lebo po víkende sa akútne prípady nahromadia. Dajte si začiatok týždňa kratší a zvyšujte množstvo hodín ku koncu, keď už viete, že bude piatok a tým stúpa aj radosť z víkendu a s týmto vedomím to v práci vydržíte dlhšie a ešte aj efektívnejšie než s myšlienkou že je len pondelok a máte tu byť do večera. Alebo naopak, sú ľudia, ktorí si svoju prácu rozdelia radi presne opačne - najviac si odmakám v pondelok, nech mám potom lepší pocit. Možností je naozaj mnoho, tak experimentujte a zamýšlajte sa nad tým už teraz, spoznávajte svoj týždenný režim a prispôsobte si podľa toho aj budúce zamestnanie. Dnes už nie je v móde pracovať “komunisticky” od 7-mej do 14-stej. Cení a vypláca sa individualita.
To bolo pár základných bodov, ako to všetko nejako lepšie zvládnuť. Mojím názorom je, že výuka a školenia ohľadom týchto “parapracovných” záležitostí sú veľmi dôležité. Veľké a úspešné firmy na ne kladú dôraz a zamestnanci sa im venujú niekedy aj polovicu pracovného času. Lebo vďaka nim tú druhú polovicu povinností potom spravia dvakrát lepšie. Lekári do tohto zasvietení nie sú, čo je obrovská škoda, pretože na tom potom často stojí a padá množstvo nesplnených plánov, klesá láska k práci a vzniká nadbytok syndrómov vyhorenia…
Comments